14/09/2023, 18:21

10 pytań, na które warto znać odpowiedź jeszcze przed zamówieniem projektu ogrodu.

10 pytań, na które warto znać odpowiedź jeszcze przed zamówieniem projektu ogrodu.

Myśląc o swoim przyszłym ogrodzie, najczęściej mamy już przed oczyma wizję gotowej, perfekcyjnej przestrzeni. Chcemy by było ładnie i przyjemnie dla całej rodziny. Szukamy rozwiązań, które już wcześniej gdzieś zauważyliśmy. Może przeglądając Instagram, może odwiedzając znajomych, a może po prostu przejeżdżając przez piękną okolicę.

 

Co zatem zrobić, aby te pomysły wprowadzić w życie i aby wszystko zostało zrealizowane zgodnie z założeniami? Jak do każdego innego zadania, również do spotkania z projektantem warto się przygotować, poszukać inspiracji, a przede wszystkim zastanowić się wspólnie z pozostałymi członkami rodziny, jakie są nasze potrzeby, pragnienia i marzenia związane z przestrzenią ogrodową..

 

 

Przed zamówieniem projektu ogrodu warto zadać kilka kluczowych pytań, które pomogą precyzyjnie określić oczekiwania i dostosować projekt do indywidualnych potrzeb:

  1. Jakie masz preferencje co do stylu ogrodu?

Określ, czy wolisz ogrodową oazę w stylu naturalistycznym, nowoczesne aranżacje czy może klasyczną elegancję.

  1. Zastanów się, co lubisz robić w ogrodzie?

Zdecyduj, czy marzysz o relaksie na przytulnym tarasie, czy może o grze w badmintona na wyrównanym trawniku? Być może Twoją pasją jest uprawa roślin i ogród warzywny powinien być odpowiednio duży?

  1. Czy są jakieś problemy związane z obecnym ogrodem, które wymagają rozwiązania?

To może być sąsiad zaglądający przez okno, podmokły teren, silny wiatr, ale również spory spadek terenu lub nieciekawy widok poza naszą działką, którego nie chcemy oglądać. Wszystkie te problemy można zniwelować w trakcie tworzenia projektu.

  1. Czy planujesz utrzymanie ogrodu samodzielnie czy z pomocą profesjonalistów?

To pytanie pomoże dostosować projekt do poziomu zaawansowania w zakresie pielęgnacji ogrodu. Już teraz zastanów się, ile czasu będziesz w stanie poświęcić na zajmowanie się ogrodem.

  1. Czy lubisz przebywać na słońcu czy preferujesz cień?

Wbrew pozorom to prozaiczne pytanie jest bardzo istotne z punktu widzenia umiejscowienia tarasu oraz jego ewentualnej osłony od słońca.

  1. Jakich materiałów chciałbyś użyć do wykończenia ogrodu?

Czy lubisz nowoczesne konstrukcje metalowe i proste formy betonu architektonicznego, czy raczej preferujesz naturalne zastosowanie kamienia i drewna. A może chciałbyś wykorzystać materiały z recyclingu?

  1. Czy masz jakieś konkretne preferencje dotyczące roślin?

Podaj informacje o ulubionych gatunkach, kolorach czy zapachach roślin, które chciałbyś uwzględnić w przyszłym ogrodzie.

  1. Czy może wprost przeciwnie, są jakieś roślinny, których zdecydowanie chcesz uniknąć?

Informacja o tym, czego nie lubimy, jest dla projektanta bardzo istotna. Pozwoli uniknąć późniejszych zmian i zwiększy szansę na to, że już pierwsza wersja projektu przypadnie nam do gustu.

  1. Jaki jest Twój budżet na realizację projektu ogrodu?

Określenie budżetu pomoże w dostosowaniu projektu do możliwości finansowych, a także w uniknięciu nieprzewidzianych kosztów w przyszłości.

  1. Czy istnieją specjalne potrzeby czy ograniczenia dotyczące projektu ogrodu?

Jeśli masz specjalne życzenia, np. potrzebę dostosowania ogrodu do małych dzieci, zwierząt czy osób starszych, warto to wyraźnie przedstawić projektantowi już na pierwszym spotkaniu.


 

Podsumowując, przed rozpoczęciem projektowania ogrodu warto zastanowić się nad tym, co naprawdę jest dla nas istotne. Odpowiedzi na powyższe pytania pomogą stworzyć spersonalizowany projekt, który nie tylko spełni oczekiwania, ale także stworzy przestrzeń, w której z przyjemnością będziemy spędzać czas. Pamiętajmy, że komunikacja z projektantem ogrodów to kluczowy element sukcesu, dlatego nie bójmy się dzielić swoimi marzeniami i oczekiwaniami.

Masz więcej pytań?
Zadzwoń lub napisz, z chęcią odpowiem na wszystkie pytania. Możesz też skorzystać z gotowego formularza kontaktowego zamieszczonego na stronie.
W formularzu znajduje się miejsce na zdjęcie, załącz zdjęcie przestrzeni do zmiany, a przygotuję indywidualną ofertę.
Imię i nazwisko*
Telefon kontaktowy*
Adres e-mail*
Treść wiadomości*
Załącz plik:
Architektura krajobrazu
Ogrody | Tarasy | Balkony
Go to top