20/10/2020, 16:03

Ile kosztuje ładny ogród?

Ile kosztuje ładny ogród?

To pytanie zadawane jest przez każdego, kto zaczyna przygodę z własnym kawałkiem zieleni. Jak to najczęściej bywa, z pozoru proste pytania niekoniecznie oznaczają proste odpowiedzi, a legendarne stwierdzenie „to zależy” jest najbardziej trafne w tym przypadku.

Koszt urządzenia ogrodu będzie się bowiem różnił w zależności od jego powierzchni, zaplanowanych elementów, jakości użytych materiałów, lokalizacji ogrodu oraz czasu i chęci, jakie jesteśmy w stanie poświęcić na samodzielne wykonanie niektórych prac.

Bezsprzecznie pierwszym etapem urządzania jest projekt, który możemy oczywiście wykonać samodzielnie, decydując, co i gdzie chcemy posadzić. Jednak jeśli nie mamy czasu, aby zgłębiać tajniki projektowania w internecie, oraz nie mamy w temacie odpowiedniej wiedzy i doświadczenia, lepiej od razu zaufać profesjonaliście. Cena projektu będzie różna, zależna w głównej mierze od wielkości działki, ale również od stopnia skomplikowania elementów, które chcemy w nim zawrzeć. Koszt projektu waha się od 2 tysięcy złotych za mały ogródek kilkusetmetrowy, do nawet kilkunastu tysięcy za hektarową posiadłość.

Zamawiając usługę projektowania, zyskujemy jednak pewność, że finalny produkt będzie uwzględniał wszystkie potrzebne elementy, a równocześnie będzie spójny i funkcjonalny oraz po prostu ładny. 

Mając już projekt, możemy wreszcie przystąpić do jego realizacji. W dużym uproszczeniu, możemy założyć, że budowa ogrodu od podstaw wiąże się z następującymi etapami:

  • prace ziemne, włącznie z odwodnieniem, ew. odchwaszczenie,
  • budowa instalacji elektrycznej i nawadniania,
  • wykonanie podjazdów, ścieżek, murków oporowych, tarasów,
  • budowa elementów małej architektury (altana, fontanna, oczko wodne),
  • zakładanie trawnika i nasadzenia.
Koszt prac ziemnych będzie w znacznym stopniu zależny od ukształtowania terenu. Działka o dużej deniwelacji wymaga często pracy ciężkiego sprzętu, bywa że również dowiezienia dodatkowej ziemi, co może wpływać na znaczące zwiększenie budżetu. Może być również konieczne wykonanie odwodnienia, zwłaszcza jeśli działka znajduje się na glebie nieprzepuszczalnej. Już na na tym etapie, zdarza się natrafić na pozostałości po budowie domu, czy dużą ilość chwastów, które będziemy musieli usunąć.


Montaż podziemnych części instalacji oświetleniowej i automatycznego systemu nawadniania to kolejny etap prac ziemnych, który warto wykonać przed rozpoczęciem układania nawierzchni. Murki oporowe, fundamenty pod tarasy, czy inne elementy małej architektury znacząco podnoszą koszt wykonania całości, choć nie są one elementem każdego ogrodu.

Podjazd, ścieżki, tarasy to nawierzchnie utwardzone, które mogą być wykonane z bardzo różnych materiałów, a co za tym idzie mogą stanowić element budżetu o bardzo różnej wysokości.

Obecność innych elementów małej architektury takich jak altana, fontanna, oczko wodne, palenisko, czy szklarnia zależą tylko od naszej wyobraźni. Ich ceny będą się kształtować od kilkuset do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.




Tutaj, chciałam podzielić się z Tobą małą anegdotą. Otóż kilka lat temu poszukiwałam ogrodowego gazowego ogrzewacza, który pozwoliłby na wcześniejsze rozpoczęcie sezonu ogrodowego (ach te zimne wiosenne wieczory!). Z uwagi na konstrukcję mojej altany (drewno, materiałowy zwijany dach), nie mogłam skorzystać z typowego gazowego parasola, jakie bardzo często można spotkać w restauracyjnych ogródkach.


Po długich poszukiwaniach udało mi się znaleźć świetnie wyglądające ogrzewacze. Cena? Bardzo przystępna, 1400-1600 w zależności od modelu. Netto. Może nawet bym się zdecydowała, gdyby nie fakt, że walutą nie był złoty, a euro... Jednakże rynek nie znosi próżni i oferuje rozwiązania dostosowane do każdej kieszeni. Jestem szczęśliwą posiadaczką fajnego ogrzewacza – tutaj bez żadnej reklamy i związanych z nią benefitów mogę polecić ogrzewacz Enders Polo 2. Zgrabny i wydajny w rozsądnej cenie :)

Wracając jednak do meritum dzisiejszego (długiego!) wpisu...

Gdy przebrniemy przez kosztowny proces prac przygotowawczych, możemy przystąpić do najbardziej wyczekiwanego etapu, czyli zakładania trawnika i sadzenia roślin. Firmy wykonawcze podają tutaj przybliżone wartości pomiędzy 20–40 zł/m2. Ceny wyliczane przez wykonawców mogą się wahać, w zależności od tego, czy zdecydujemy się na zakup dużych drzew, czy wolimy poczekać, aż same wyrosną z małych sadzonek. Cena trawnika z rolki, dającego natychmiastowy efekt gotowego ogrodu, będzie zupełnie inna, niż wysiew nasion trawy, które dopiero po wielu miesiącach stworzą zielony kobierzec. Koszt trawnika może również wzrosnąć, jeśli zdecydujemy się na montaż siatki na krety (polecam!!!).


Profesjonalną wycenę przestawi firma wykonawcza, do której zwrócimy się z wykonanym wcześniej projektem. Oferty cenowe będą się znacznie różnić w zależności od rejonu kraju, wielkości i renomy firmy. Warto więc wysłać projekt do kilku firm z prośbą o ofertę, wybierając ostatecznie tą, która odpowiada nam najbardziej.

Ile więc kosztuje ładny ogród? Bazując na doświadczeniu i sumując koszt wszystkich zazwyczaj wykonywanych prac, można stwierdzić, że cena przeciętnego ogrodu 10 arowego, to mniej więcej 80 – 200 tysięcy złotych. Przy czym działa tutaj podobna zasada, co przy budowie i urządzaniu domu: "sky is the limit", tłumacząc na polski: nie ma górnej granicy!


Jeśli zdecydujemy się na meble od znanego projektanta, elektrycznie sterowaną pergolę chroniącą nas przed słońcem, będziemy chcieli postawić nowoczesną rzeźbę lub kilkunastometrowe drzewa w futurystycznych donicach, to na pewno zyskamy niepowtarzalny ogród, natomiast z góry musimy być przygotowani na kilkukrotnie wyższy budżet.


Czy da się zrobić taniej? Oczywiście, można zrezygnować z budowania altany, a jako osłony od słońca użyć parasola. Rośliny można posadzić niewielkie, dając im czas na dorośnięcie do docelowych rozmiarów. Większość prac da się zrealizować samodzielnie, zapraszając do pomocy rodzinę lub znajomych. Ogród nie musi być perfekcyjny, a elementy wykonane samodzielnie cieszą najbardziej.


Aby zmniejszyć obciążenie budżetu, prace można również wykonywać etapami. Warto zacząć od ciężkich prac budowlanych, instalacji podziemnych oraz nawierzchni utwardzanych, które w późniejszym terminie mogłyby powodować szkody w już zrealizowanych częściach. Nic natomiast nie stoi na przeszkodzie, aby część roślin dosadzać w kolejnych latach, a tanie plastikowe meble wymienić po kilku latach na solidny komplet wypoczynkowy, w międzyczasie czerpiąc radość z już urządzonego ogrodu.


Pozostaje jeszcze pytanie, ile kosztuje projekt ogrodu? 
Jest to usługa wyceniana indywidualnie, niemniej przyjmuje się, że projekt to około 5-10% ceny realizacji. Daje nam to mniej więcej wyobrażenie ceny projektu, która dla średniego ogrodu będzie się kształtować w przedziale 4 000 - 10 000 złotych.


Wszystkie podane powyżej ceny są orientacyjne i dotyczą roku 2020. 

Masz więcej pytań?
Zadzwoń lub napisz, z chęcią odpowiem na wszystkie pytania. Możesz też skorzystać z gotowego formularza kontaktowego zamieszczonego na stronie.
W formularzu znajduje się miejsce na zdjęcie, załącz zdjęcie przestrzeni do zmiany, a przygotuję indywidualną ofertę.
Imię i nazwisko*
Telefon kontaktowy*
Adres e-mail*
Treść wiadomości*
Załącz plik:
Architektura krajobrazu
Ogrody | Tarasy | Balkony
Go to top